Eerste realisaties van het nieuwe Masterplan

Blik op de toekomst

Het masterplan ZOL 2022-2032 heeft weer heel wat nieuwe bewegingen opgestart op de verschillende campussen. Nieuwe gebouwen zullen een verdere uitbreiding van de activiteiten mogelijk maken. Daarnaast wil ZOL de werking en het energieverbruik verder verduurzamen en de sites verder vergroenen, aldus Steven Knuts, facilitair directeur.

In 2022 werd het nieuwe masterplan van ZOL Genk voor de komende 10 jaar voorgesteld. Intussen zijn de eerste projecten al in voorbereiding of zelfs in uitvoering. Wat is de stand van zaken?
Steven Knuts: “Op campus Sint-Jan in Genk is de R-blok klaar en zijn de Huisartsenwachtpost van huisartsenkring Prometheus, het Zorgcentrum na Seksueel Geweld en tot slot de Fysische en de Cardiale Revalidatie al in gebruik genomen. De ruimtes voor de andere afdelingen worden afgewerkt in de komende maanden.”

“In 2022 zijn ook de plannen voor de bouw van de apotheek Synaps Park voorbereid. De apotheek is voorlopig ondergebracht in een container vlakbij de bezoekersparking maar krijgt een definitieve centrale ligging op het dorpsplein. De werken zullen rond het bouwverlof van start gaan zodat ze eind 2023 klaar zijn.”

“Daarnaast zijn de eerste plannen opgemaakt voor de uitbreiding van het Interventioneel Centrum en de nieuwe bunker voor Radiotherapie. Ook werken we aan de plannen voor een nieuw verpleegblok op campus Sint-Jan. Dit verpleegblok omvat onder andere vier niet-gerenoveerde afdelingen van campus Sint-Jan en de verpleegafdelingen van campus Sint-Barbara, de dienst Psychiatrie met EPSI, TEPSI en de dagkliniek en tot slot een moeder-babyplatform (Maternal Intensive Care en Neonatal Intensive Care). Tot slot is ook een blok voor de Kritieke Diensten en huisvesting voor een aantal ondersteunende functies in studie.”

Welke bouwplannen zijn er het afgelopen jaar gemaakt met betrekking tot ZOL Maas en Kempen?

“In ZOL Maas en Kempen zijn we bezig met het ontwerp van twee extra operatiezalen en de uitbreiding van blok G waarin onder andere de raadplegingen zijn ondergebracht.”

Samen met de realisatie van het masterplan loopt ook de ontwikkeling van het landschapsplan. Hoe ver staan jullie hiermee?
“Op campus Sint-Jan verloopt de verdere realisatie van het landschapsplan samen met de aanleg van de nieuwe bouwvolumes en de daarmee gepaard gaande verkeersafwikkeling. Het ziekenhuis is met de huidige, centraal gelegen parking – waar de auto centraal staat – moeilijk bereikbaar voor voetgangers en fietsers. Het nieuwe parkeergebouw waarvan de bouw midden 2024 zal starten, krijgt een minder centrale, maar toch goed bereikbare plaats. Voor de verbinding van dit nieuwe parkeergebouw met de inkom van het ziekenhuis lopen momenteel gesprekken met UHasselt om hier een ontwerpopdracht voor uit te werken.”

“De afbraak van de huidige bezoekersparking en de plannen voor een nieuw parkeergebouw zullen de autocampus transformeren naar een ‘healing environment’ met een autoluwe en groene, publieke ruimte. De oorspronkelijke vallei met beekje zal hersteld worden in 2026 zodat het water opnieuw geleidelijk aan kan afvloeien via dammetjes richting Molenvijver.”

“Er zal ook een nieuw kruispunt aangelegd worden om het in- en uitrijdende verkeer van het Synaps Park te organiseren. Er komt tot slot ook een hoppinpunt, met parkeer- en overstapplaatsen voor verschillende vervoersmiddelen zoals de wagen, het openbaar vervoer, de fiets en eventueel deelwagens.”

“De aanleg van het speelbos staat even ‘on hold’ tot de nieuwe verkeersader is aangelegd. Er zijn ook wandelroutes op de campus uitgetekend die gelinkt worden met de routes in het Nationaal Park. De informatieborden en bewegwijzeringspaaltjes hiervoor zullen binnenkort aangebracht worden.”

Duurzaamheid is een belangrijk thema voor ons. Als zorgorganisatie verbruiken we immers veel water en energie en produceren we veel afvalmateriaal.

Steven Knuts, facilitair directeur

Welke initiatieven neemt ZOL op het gebied van duurzaamheid?
“Duurzaamheid is een belangrijk thema voor ons. Als zorgorganisatie verbruiken we immers veel water en energie en produceren we veel afvalmateriaal. In 2021 hebben we de werkgroep duurzaamheid opgericht die in 2022 al een aantal concrete projecten heeft opgestart of gerealiseerd om onze ecologisch voetafdruk te verminderen.”

“Deze initiatieven hebben betrekking op de technische initiatieven rond duurzaamheid – zoals de overgang naar hernieuwbare energie en innovatieve technieken – maar onder andere ook op het bevorderen van welzijn voor onze medewerkers. Er zijn projecten opgestart met betrekking tot ons voedingsbeleid, aankoopbeleid, materialenverbruik in de operatiekwartieren enz… Algemeen beschouwd gaat het om projecten die een andere mindset vragen en impact hebben op mens en omgeving.”